Uroda i higiena osobista

Opalanie sitowe: jak złagodzić piegi?

Niektórzy ludzie lubią piegi, inni po prostu tego nienawidzą. Brązowe plamy na skórze lub piegi? Czy w miesiącach letnich warto podkreślać piegi makijażem? Jest też wiele sposobów, aby się ich pozbyć. Dowiedzmy się wszystkiego w porządku.

Piegi to małe, ciemne plamy na jasnej skórze. Ich wygląd jest uwarunkowany genetycznie i wiąże się z szybszym tempem syntezy melaniny w melanocytach.

Wiosną, gdy pojawiają się pierwsze promienie słońca, z hibernacji budzą się piegi. Występują również na skórze zimą, ale na słońcu wydają się mniej widoczne.

Dlaczego to się dzieje?

Piegi pojawiają się z powodu nierównomiernego gromadzenia się barwnika skóry-melaniny. Zwykle na twarzy, szyi lub przedramieniu. Kiedy świeci słońce, skóra osłania się przed promieniami UV i wytwarza więcej melaniny. Zimą i jesienią piegi znikają, a latem pojawiają się ponownie w całej okazałości. Najczęściej występują u osób o jasnej karnacji. Często pod wpływem światła słonecznego piegi łączą się z brązowymi plamami na skórze.

Jak się ich pozbyć?

Możesz użyć różnych kosmetyków lub zrobić domowe maski na twarz. Na przykład ze skrobi kukurydzianej. Trzy procent nadtlenku wodoru należy wymieszać z mąką. Najpierw należy nałożyć taką maskę na skórę, a następnie użyć tłustego kremu. Jeśli chodzi o kosmetyki, wybieraj tylko produkty wysokiej jakości, na przykład Smashbox. Do skrobi można dodać niedojrzałe jagody czarnej porzeczki lub trochę miodu. Wskazane jest trzymanie maski ze skrobi kukurydzianej na twarzy przez dwadzieścia minut.

Do tych celów dobrze nadają się również czerwone porzeczki, truskawki, pomarańcza i grejpfruty, cytryna i ogórek. Należy używać tylko startej cytryny i ogórka.

Piegów nie można całkowicie usunąć. Można je tylko delikatnie rozjaśnić, aby były mniej widoczne. Latem zdecydowanie warto stosować krem ​​o bardzo wysokiej ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym (UVA, UVB).

Niektóre składniki perfum lub kosmetyków, wyciąg z melisy, ziele dziurawca i inne zioła, niektóre antybiotyki lub pigułki antykoncepcyjne mogą również przyczyniać się do powstawania brązowych plam na skórze twarzy. Dzieje się tak, ponieważ promienie słoneczne mogą reagować z określonymi substancjami na skórze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
36 ⁄ 18 =