Moda i styl

Christian Dior: poznanie świata słynnego projektanta mody z lat pięćdziesiątych

Christian Dior żył od 21 stycznia 1905 roku do października 1957 roku. Dior był francuskim projektantem. Założył jeden z najlepszych domów mody na świecie. Dom mody jest teraz własnością Groupe Arnault.

Christian urodził się w wodnym miasteczku w nadmorskim regionie Normandii, we Francji. Miasto znane jest jako Granville. Urodził się jako drugie z pięciorga dzieci. Był synem Maurice’a Diora. Najstarszy Dior odniósł sukces jako producent nawozów. Firmą rodzinną był Dior Frères. Jego matka była wcześniej znana jako Isabelle Cardamone. Dior miał czterech braci: Raymonda, Bernarda, Jacqueline i Catherine. Jednostka rodzinna przeniosła się do Paryża, gdy Christian miał pięć lat. Podczas letnich wakacji cała rodzina wielokrotnie wracała do nadmorskiego regionu Normandii.

Rodzina chciała, żeby ten tymczasowy projektant został dyplomatą. Dior był jednak dość ekspresyjny i skłonny artystycznie. Był poruszony emocjami, gdy pracował w polu sztuki. Dior zarobił na sprzedaży swoich planów mody. Za każde losowanie płacono mu dziesięć centów (USA). Dior w końcu rzucił szkołę. W 1928 roku dostał pieniądze od swojego ojca. Za te pieniądze sfinansował skromną galerię sztuki. On i jego znajomy sprzedawali sztukę mecenasom słynnych artystów, takich jak Pablo Picasso. Matka i brat Dior’a zmarli trzy lata później. Trudności finansowe stały się rzeczywistością. W czasie Wielkiego Kryzysu wydarzyła się katastrofa finansowa dla rodzinnego przedsiębiorstwa nawozowego. Galeria również zamknęła swoje drzwi.

Dior został pracownikiem znanego projektanta mody, Roberta Pigueta. Poprzednie zdarzenie miało miejsce w 1937 roku. Słynny projektant pozwolił Diorowi stworzyć modę dla trzech swoich kolekcji. To właśnie dzięki poleceniu Pigueta Dior wyciągnął cenną lekcję z prostoty mody. Publiczność powitała sukienkę dzienną, która została nazwana “Café Anglais”. Dior współpracował z Pierre’em Balmainem, a jego następcą został Marc Bohan. Marc Bohan został głównym projektantem Christiana Dior’a Paris’a w latach 60. Dior odłączył się od Pigueta, gdy został powołany do służby wojskowej.

Dior odszedł z wojska w 1942 roku. Kiedy to zrobił, wstąpił do domu mody Lucien Lelong’a. Balmain i Dior byli kluczowymi projektantami w domu mody. Dior został w domu jako pracownik, aby pamiętać o II wojnie światowej. W czasie wojny niestrudzenie pracował, by utrzymać przemysł mody. Jego poświęcenie opierało się na przekonaniach artystycznych i ekonomicznych. Christian Dior ubierał żony nazistowskich oficerów w modę. Inne domy mody zrobiły te same modne miejsca co Jeanne Lanvin, Nina Ricci i Jean Patou. Siostra Diora, Katarzyna (1917 – 2008) była członkiem francuskiego ruchu oporu. Została wówczas schwytana przez gestapo i wysłana do obozu koncentracyjnego. Była więziona w obozie koncentracyjnym do czasu wyzwolenia w maju 1945 roku.

Najbardziej zamożnym człowiekiem we Francji, w 1946 roku, był Marcel Boussac. Boussac zaprosił Dior do współpracy z założonym w 1925 r. paryskim domem mody Philippe et Gaston. Dior chciał jednak wyrobić sobie nazwisko i założyć własną firmę. Był wspierany przez Boussaca w jego domu mody. Pierwsza linia Dior’a nazywała się Corolle. Corolle został zaprezentowany publiczności 12 lutego 1947 roku. Nazwa w języku angielskim oznacza kwiatowo-metalową opaskę na głowę. Hasło New Look to nazwa nadana linii przez Carmel Snow, redaktora naczelnego Harper’s Bazaar.

Projekty Dior’a miały znacznie większą głębię i objętość niż bardziej kwadratowe kształty z czasów II wojny światowej. Moda II wojny światowej była zgodna z zachowaniem materiału. Dior był mistrzowskim geniuszem w tworzeniu pięknych sylwetek. Połączył podszewkę z perkalą i zapewnił wiele biustonoszy dla pełniejszego stylu. Jego projekt zawierał styl, w którym modelki miały tendencję do wydawania się bardziej kręcone. Jej sukienki były poszerzone od pasa. Obszar w talii był wyjątkowo mały.

Niektórym kobietom początkowo nie podobała się dodatkowa tkanina z powodu zachowania tkanin znalezionych we wzorach z lat czterdziestych XX wieku. Opozycja w końcu odeszła w przeszłość, gdy zakończył się niedobór II wojny światowej. “New Look” zapewnił kobietom rewolucyjny sposób ubierania się. Jego projekt przywrócił Paryżowi status centrum mody.

Dior zmarł podczas wakacji w Montecatini, we Włoszech. Data ta to 24 października 1957 roku. Przed śmiercią Dior był nominowany, w 1955 roku, do nagrody za najlepszy kostium. Jego projekt został stworzony dla stacji końcowej. Reżyserem był Vittorio De Sica. Film został wyprodukowany w 1953 roku. Po jego śmierci w 1967 roku, projektant mody był nominowany do nagrody BAFTA, za najlepszy brytyjski kolor kostiumu dla Arabeski w reżyserii Stanleya Donena (1966).

Podsumowując, legenda o Diorze jest wciąż żywa: wielu artystów od lat 50. wymienia imię Dior w swoich piosenkach i w swoich opowieściach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
1 + 10 =